Reklama

USA: nowy spór o aborcję

USA: nowy spór o aborcję

20.05.2019
Czyta się kilka minut
G

Gubernatorka Kay Ivey podpisała w minionym tygodniu ustawę, która w stanie Alabama wprowadza najostrzejsze w USA przepisy dotyczące aborcji: będzie ona karalna od chwili, gdy można zmierzyć bicie serca dziecka (jest to możliwe od 5.–6. tygodnia ciąży); wyjątek to sytuacja, gdy zagrożone jest życie matki. Nowe prawo to „mocne świadectwo” wiary ludzi z Alabamy, że każde życie jest wartością i darem Boga – mówiła Ivey. Ustawę przyjął stanowy parlament, zdominowany przez Republikanów. Ivey zaznaczyła, że nowe prawo może nie wejść w życie z powodu orzeczenia Sądu Najwyższego USA z 1973 r., uznającego prawo do aborcji. Podobna sytuacja dotyczy ustaw, które w tym roku przyjęły stany Georgia, Ohio, Kentucky i Missisipi: tam aborcja będzie zakazana od chwili, gdy wyczuwalny jest puls. Wcześniej podobne ustawy przyjęły Iowa i Dakota Północna. Zwolennicy dopuszczalności aborcji kwestionują je na drodze prawnej i jest prawdopodobne, że Sąd Najwyższy ponownie zajmie się aborcją. Dziś w SN większość mają Republikanie i wyrok może być inny niż w 1973 r. ©℗ Na podst. Kathpress, NZZ

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]