Reklama

Unijny eurorząd?

Unijny eurorząd?

28.10.2008
Czyta się kilka minut
Kryzys finansowy w Europie ma wymiar nie tylko gospodarczy, ale i polityczny. To czas, w którym przywódcy i instytucje stojące na straży "wspólnego dobra" budują swój prestiż i zyskują mandat społeczny. Wie o tym doskonale prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
P

Po fiasku referendum w Irlandii w sprawie traktatu z Lizbony i rosyjskiej lekcji Realpolitik w Gruzji widmo gospodarczej recesji staje się dla niego ostatnią szansą na udowodnienie własnego przywództwa w Unii. Sęk w tym, że do kończącego je szczytu w grudniu nie ma dużo czasu. Sarkozy nie byłby jednak sobą, gdyby nie spojrzał na ten problem jak na wyzwanie. Stąd pomysł, aby po 1 stycznia Francja nadal przewodniczyła obradom tzw. EURO-grupy, składającej się z 15 państw należących do strefy euro.

Z formalnego punktu widzenia taki scenariusz nie jest niemożliwy. W praktyce oznaczałby jednak zepchnięcie w cień prezydencji Czech i Szwecji w 2009 r., czyli pogłębianie rywalizacji w Unii. Tymczasem w tle obecnego kryzysu już widać postępującą marginalizację Komisji Europejskiej. Ta strażniczka wspólnego rynku jedynie przygląda się działaniom poszczególnych państw,...

1421

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]