Reklama

Uncle Tupelo: "Anodyne"

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Amerykańska muzyka folk-rockowa w Polsce nigdy nie cieszyła się specjalnymi względami ani u radiowców, ani u słuchaczy. Podstawowa wiedza na jej temat ogranicza się zazwyczaj do kilku płyt Dylana i The Byrds.
R

Rzadko kto zdaje sobie sprawę, że młoda scena folk-rockowa - lub alternative country, jak też bywa nazywana - to jedna z najprężniej rozwijających się scen muzycznych w Stanach. A przede wszystkim posiada legendy, które nie ograniczają się tylko do Dylana, Byrdsów czy Parsonsa. Jedną z takich legend jest właśnie Uncle Tupelo, zespół, od którego powstania (1989 r.) bierze swój początek współczesna scena alternative country. “Anodyne" to ich ostatni album, oryginalnie wydany w 1994 roku, to uwieńczenie ich kariery, artystyczne opus magnum. Tegoroczny remaster poszerzony jest o pięć nagrań, wcześniej opublikowanych na promocyjnej, dostępnej tylko w Stanach, epce “The Long Cut". Uncle Tupelo bywało określane przez prasę Beatlesami country-rocka. Powody takiej etykiety są dwa. Po pierwsze: Uncle Tupelo podobnie jak Beatlesi na swoich albumach nigdy nie ograniczało się do jednej...

2025

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]