Reklama

Umysł rządzi

Umysł rządzi

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Andrzej Cichocki: Sterowany sygnałami z mózgu wózek inwalidzki to tylko przykład. Dzięki tej technologii sparaliżowany mógłby nawigować po internecie, otworzyć okno czy zmieniać kanały w telewizorze.
Prof. Andrzej Cichocki / fot. Tomasz Rutkowski
L

Ludziom, którzy całkowicie utracili kontrolę nad własnym ciałem, przychodzi z pomocą nowoczesny wózek inwalidzki zbudowany przez zespół naukowców w japońskim instytucie RIKEN BSI. Na czele projektu stoi prof. Andrzej Cichocki z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej.

Rafał Motriuk: Jak działa stworzony przez Pana system, dzięki któremu można za pomocą myśli sterować wózkiem inwalidzkim?

Andrzej Cichocki: To nieprecyzyjne stwierdzenie. Nie potrafimy czytać myśli ludzkich, nie ma takich urządzeń. Poza tym ze względów etycznych nie chcemy nawet próbować tego robić. Chodzi raczej o odczytywanie intencji czy wyobrażeń: użytkownik wyobraża sobie, że porusza prawą czy lewą ręką, a odpowiada to skręcaniu wózka w lewo lub w prawo. Jeśli chce się poruszać do przodu, wyobraża sobie np., że idzie lub biegnie. Używamy do tego...

8956

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]