Reklama

Ładowanie...

Krzyż nad Miastem i światem

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Jubileuszowa homilia, jak donoszą najlepiej poinformowani, w całości przełożona z polskiego oryginału, uderza prostotą. Wspomnienie tamtego lęku (“Jak mogła nie zaciążyć odpowiedzialność tak wielka?") i zawierzenia miłosierdziu Boga. Oraz wdzięczność: “Jeden Pan Bóg potrafi zliczyć, ile modlitw, ile cierpień i ofiar poświęcano, aby wesprzeć moją posługę Kościołowi; ile życzliwości, dobrych słów i oznak jedności podtrzymywało mnie na duchu każdego dnia".
C

Chwilami odnoszę wrażenie, że Watykan jest zmęczony jubileuszem. Jest tu obchodzony od miesięcy, w różnych formach, niemal nieustannie, ale nie może być inaczej, skoro coraz to nowe grupy, środowiska i kraje chcą go przeżywać z Janem Pawłem II.

"Pomóżcie papieżowi"

16 października 2003 r. Msza św. przed Bazyliką św. Piotra rozpoczęła się o 18.00. O tej samej porze przed 25 laty w Kaplicy Sykstyńskiej arcybiskup krakowski drżącym z przejęcia głosem, po łacinie, odpowiadając na pytanie, czy przyjmuje urząd, odpowiedział: “W posłuszeństwie wiary wobec Chrystusa mojego Pana, zawierzając Matce Chrystusa i Kościoła - świadom wielkich trudności - przyjmuję". Dosłownie przytoczone w papieskiej homilii słowa te zabrzmiały dzisiaj jak nowe zobowiązanie. Odpowiedzią były długo niemilknące oklaski.

Plac był chyba jeszcze...

13265

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]