Reklama

Krzyż nad Miastem i światem

Krzyż nad Miastem i światem

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Jubileuszowa homilia, jak donoszą najlepiej poinformowani, w całości przełożona z polskiego oryginału, uderza prostotą. Wspomnienie tamtego lęku (“Jak mogła nie zaciążyć odpowiedzialność tak wielka?") i zawierzenia miłosierdziu Boga. Oraz wdzięczność: “Jeden Pan Bóg potrafi zliczyć, ile modlitw, ile cierpień i ofiar poświęcano, aby wesprzeć moją posługę Kościołowi; ile życzliwości, dobrych słów i oznak jedności podtrzymywało mnie na duchu każdego dnia".
C

Chwilami odnoszę wrażenie, że Watykan jest zmęczony jubileuszem. Jest tu obchodzony od miesięcy, w różnych formach, niemal nieustannie, ale nie może być inaczej, skoro coraz to nowe grupy, środowiska i kraje chcą go przeżywać z Janem Pawłem II.

"Pomóżcie papieżowi"

16 października 2003 r. Msza św. przed Bazyliką św. Piotra rozpoczęła się o 18.00. O tej samej porze przed 25 laty w Kaplicy Sykstyńskiej arcybiskup krakowski drżącym z przejęcia głosem, po łacinie, odpowiadając na pytanie, czy przyjmuje urząd, odpowiedział: “W posłuszeństwie wiary wobec Chrystusa mojego Pana, zawierzając Matce Chrystusa i Kościoła - świadom wielkich trudności - przyjmuję". Dosłownie przytoczone w papieskiej homilii słowa te zabrzmiały dzisiaj jak nowe zobowiązanie. Odpowiedzią były długo niemilknące oklaski.

Plac był chyba jeszcze...

13265

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]