Reklama

Umoczeni na sucho

Umoczeni na sucho

06.07.2020
Czyta się kilka minut
Do kategorii słów zakazanych w trakcie kampanii wyborczej należy „kryzys”.
G

Gdy rzeczywistość psuje piękno wyborczych opowieści, pozostaje właśnie gra słowami. Zastosował ją premier Morawiecki, przekonując kilka dni temu mieszkańców Podlasia, iż w odróżnieniu od ekonomistów wieszczących głęboki kryzys uważa, „że przejdziemy przez niego raczej suchą nogą, no może troszeczkę taką umoczoną”.

Gdyby ktoś mimo wszystko chciał sprawdzić, jak głęboko w recesyjnym bagienku umoczy się polska stopa życiowa, może sięgnąć po „Prognozę przychodów NFZ na lata 2021–2023”, którą na swojej stronie publikuje think tank Public Policy. Dokument bazuje na szacunkowych wyliczeniach, które przekazało NFZ samo Ministerstwo Finansów. Prognoza na lata 2020-23 zakłada m.in. spadek zatrudnienia o ponad 190 tys. etatów i wzrost rejestrowanego bezrobocia o 45 proc. – do 1,3 mln osób. Z prognozy wynika też, że pomimo odbicia gospodarki w 2021 r. stopa bezrobocia właściwie nie zmieni się aż do 2023 r.

Analitycy Public Policy zauważają z kolei, że ostry spadek wysokości składek wpłacanych ­ZUS-owi na opiekę zdrowotną pod koniec tego roku może zmusić rząd do cięcia innych świadczeń socjalnych, by zapewnić finansowanie dla szpitali i przychodni. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]