Reklama

Ukraina: rozejm po negocjacjach pokojowych w Mińsku jest dziurawy i tymczasowy

Ukraina: rozejm po negocjacjach pokojowych w Mińsku jest dziurawy i tymczasowy

16.02.2015
Czyta się kilka minut
Miesięczna eskalacja walk w Donbasie wystarczyła, aby UE zaczęła pośpiesznie szukać porozumienia z Putinem.
Ukraińscy żołnierze podczas postoju w drodze do Debalcewe, 14 lutego 2015 r. Fot. Volodymyr Shuvayev / AFP / EAST NEWS
K

Kanclerz Merkel, która wcześniej kategorycznie opowiadała się za wypełnieniem wrześniowych (niekorzystnych dla Rosji) porozumień mińskich, zabrała prezydenta Francji i znów pojechała negocjować. Najpierw do Kijowa, potem do Moskwy, aby wreszcie podpisać nowy dokument w Mińsku. Wszystko dlatego, że prezydentowi Rosji udało się skutecznie zastraszyć liderów UE. Lęk przed wojną w Europie jest wielki i Rosjanie potrafią to wykorzystać.
Choć w trakcie negocjacji prasa europejska pełna była analogii historycznych, to Mińsk nie stał się nowym Monachium czy Jałtą. Prezydentowi Poroszence udało się wynegocjować maksimum tego, co mógł, w tym zawieszenie broni, wycofanie ciężkiego sprzętu, wymianę jeńców, rozszerzenie uprawnień Donbasu bez słowa „autonomia” oraz przeprowadzenie wyborów w regionie. Uniknął ustępstw o charakterze strategicznym (federalizacja państwa, rezygnacja z integracji...

2916

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]