Reklama

Ukraina i Białoruś: w poczekalni Europy

Ukraina i Białoruś: w poczekalni Europy

29.10.2012
Czyta się kilka minut
W następnym tygodniu, w środę 7 listopada, trzecia część naszego cyklu: Dobrze mieć sąsiada
B

Białoruś i Ukraina – to dwa kraje Europy Wschodniej znajdujące się w sensie politycznym i gospodarczym pomiędzy Rosją i Europą. Zarówno wobec Kijowa, jak i Mińska jeszcze niedawno Zachód żywił głębokie nadzieje: po Pomarańczowej Rewolucji w 2004 r. Europa myślała, że na Ukrainie nie tylko zaczną się demokratyczne przemiany, wierzyliśmy, że kraj ten zbliży się do Unii Europejskiej. Dziś z ironicznym uśmiechem wspominamy ten entuzjazm, ponieważ sytuacja nad Dnieprem rozwinęła się inaczej: choć za prezydentury Wiktora Janukowycza parafowano umowę stowarzyszeniową z Unią, to jednak Kijów od Europy się oddala. Niepokoją wiadomości o marginalizacji opozycji, duszeniu wolności słowa i więźniach politycznych – Julii Tymoszenko i Juriju Łucence – którzy przebywają za kratkami mimo powtarzających się apeli Zachodu o ich uwolnienie.

Białoruś to oczywiście inna historia, ale w tym...

3022

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]