Reklama

Układanka w trójkącie

Układanka w trójkącie

01.10.2012
Czyta się kilka minut
Wszystko, co najważniejsze dla przyszłości Bliskiego Wschodu, rozgrywa się dziś między trzema stronami: Syrią, Turcją i Kurdami. Ci ostatni coraz mocniej żądają własnego państwa. Kurdyjscy partyzanci znów wychodzą w pole.
Syryjski Kurd w koszulce z wizerunkiem uwięzionego w Turcji lidera PKK Abdullaha Ocalana pilnuje przejścia na granicy syryjsko-tureckiej. Miejscowi Kurdowie przejęli już kontrolę nad częścią północnej Syrii. 23 sierpnia 2012 r. Fot. Aris Messinis / AFP / East News
N

Nowy „węzeł”, teraz kurdyjski: w ten sposób – może mało oryginalnie, bo przez analogię do słynnego węzła starożytności (gordyjskiego) – nazywają go dziś międzynarodowi komentatorzy. Ów nowy węzeł zaczyna zawiązywać się właśnie w miejscu, które dotąd pozostawało poza centrum spraw kurdyjskich, czyli poza Turcją i Irakiem – bo mianowicie w Syrii. A konkretnie: na terenach zamieszkanych przez Kurdów syryjskich.

SYRIA: SZANSA DLA KURDÓW

Nie są oni oczywiście pierwszymi, którym wojna daje szansę na zmianę położenia. Pytanie dotyczy raczej tego, czy szansę tę będą potrafili wykorzystać – i czy pozwolą im na to inni, od bliskich sąsiadów aż po odległe światowe mocarstwa.

Obok niewiadomych są jednak też pewniki. Zwłaszcza jeden: nawet gdyby rządy syryjskiego dyktatora Baszara Al-Asada załamały się z kretesem, to na ich gruzach na pewno nie powstanie...

9898

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]