Reklama

Ugryź się w język

Ugryź się w język

07.10.2013
Czyta się kilka minut
Niech każdy zada dziś sobie pytanie: czy sprawiam, że wzrasta jedność w rodzinie, w parafii, we wspólnocie, czy też jestem plotkarzem, plotkarką, powodem podziału, trudności?
N

Nie zdajecie sobie sprawy ze zła, jakie plotki wyrządzają Kościołowi, parafiom, wspólnotom. Plotki wyrządzają zło, zadają rany. Chrześcijanin, zanim zacznie plotkować, powinien ugryźć się w język – mówił papież podczas audiencji ogólnej 25 września w katechezie poświęconej jedności Kościoła.

Co to jest plotka? Jest to wiadomość niesprawdzona i na ogół niemożliwa do sprawdzenia przez mówiącego, a dla obgadywanego nieprzychylna. Plotkarz puszcza takie twierdzenie w świat, kiedy albo je od kogoś innego słyszał, albo sam stworzył jako swój domysł. W obu przypadkach nie umiałby tego udowodnić – ale to mu nie przeszkadza powiedzieć. Czasem ot tak, żeby coś powiedzieć, wzbudzić sensację; czasem po to, żeby wrogowi dokopać. Udowadniać? Po co? Niech sam obmówiony udowodni, że nie wielbłąd...
Inaczej mówiąc, plotka, powtarzana lub puszczona w świat wiadomość...

2314

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]