Reklama

Ładowanie...

Ucieczka z kołowrotka

07.01.2013
Czyta się kilka minut
Wolą, żeby nie nazywać ich minimalistami. Zamiast tego mówią o dobrowolnej prostocie, adekwatności, dobrym życiu. Nie liczą obsesyjnie posiadanych przedmiotów, choć twierdzą, że lepiej mieć mniej. Nie tylko w kryzysie.
Fot. Monalyn Gracia / CORBIS
Z

Ze światowym kryzysem, który zdaje się odpowiadać za rosnącą popularność przyjętej przez nich postawy, też sprawa nie jest taka pewna. Chronologicznie rzecz ujmując, zamiast recesji na początku byłby raczej Diogenes, stoicy i święty Franciszek. Potem Henry David Thoreau, autor „Waldena” – najsłynniejszej powieści o ucieczce od cywilizacji. I wreszcie – współczesny ideolog blogosfery, niejaki Leo Babauta, niespełna 40-letni ojciec szóstki dzieci. Jego „Zen Habits” jest dziś w czołówce najchętniej odwiedzanych blogów świata – stale czyta go 240 tys. zarejestrowanych użytkowników, a pierwsza wydana przezeń książka – „The Power of Less” od pięciu lat utrzymuje się w zestawieniu najpopularniejszych poradników internetowej księgarni Amazon. Do listy należałoby dopisać Dominique Loreau, Francuzkę dzielącą życie między Paryż a Japonię, której książki, ze słynną „Sztuką prostoty” na czele, od...

16147

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]