Reklama

Ubodzy mają marzenia

Ubodzy mają marzenia

08.05.2007
Czyta się kilka minut
Duży ładunek emocjonalny i poczucie wspólnotowości, kult Chrystusa cierpiącego i fetyszy, współistnienie credo chrześcijańskiego z elementami kultur i religii indiańskich, afrykańskich i kaboklów - to tylko niektóre z cech opisujących religijność tego kraju.
W

W środę 9 maja o godz. 16.30 na lotnisku w Guarulhos (S?o Paulo) Brazylijczycy przywitają Benedykta XVI. Papież, odwiedzający V Konferencję Ogólną Episkopatu Latynoamerykańskiego i Karaibów (CELAM) w Aparecida, będzie ich gościem przez cztery dni.

Nie jest to pierwsza podróż biskupa Rzymu do Brazylii. Jan Paweł II pielgrzymował tu w 1980, 1982, 1991 i 1997 r., a Brazylijczycy nadal pamiętają jego spotkania z młodzieżą, robotnikami, intelektualistami i Indianami. Ujęła ich odwaga mówienia o sprawach społecznych, trudnych i często przemilczanych przez elity, w pamięci utrwaliły się wiele mówiące gesty, np. spontaniczne zdjęcie z palca papieskiego pierścienia w faveli Vigidal i ofiarowanie go na potrzeby najuboższych. "Odwiedziłem Kościół pełen życia, bogaty w fermenty ewangeliczne" - tak Jan Paweł II podsumował swoją pierwszą wizytę w Brazylii.

...
12166

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]