Reklama

Ubodzy mają marzenia

Ubodzy mają marzenia

08.05.2007
Czyta się kilka minut
Duży ładunek emocjonalny i poczucie wspólnotowości, kult Chrystusa cierpiącego i fetyszy, współistnienie credo chrześcijańskiego z elementami kultur i religii indiańskich, afrykańskich i kaboklów - to tylko niektóre z cech opisujących religijność tego kraju.
W

W środę 9 maja o godz. 16.30 na lotnisku w Guarulhos (S?o Paulo) Brazylijczycy przywitają Benedykta XVI. Papież, odwiedzający V Konferencję Ogólną Episkopatu Latynoamerykańskiego i Karaibów (CELAM) w Aparecida, będzie ich gościem przez cztery dni.

Nie jest to pierwsza podróż biskupa Rzymu do Brazylii. Jan Paweł II pielgrzymował tu w 1980, 1982, 1991 i 1997 r., a Brazylijczycy nadal pamiętają jego spotkania z młodzieżą, robotnikami, intelektualistami i Indianami. Ujęła ich odwaga mówienia o sprawach społecznych, trudnych i często przemilczanych przez elity, w pamięci utrwaliły się wiele mówiące gesty, np. spontaniczne zdjęcie z palca papieskiego pierścienia w faveli Vigidal i ofiarowanie go na potrzeby najuboższych. "Odwiedziłem Kościół pełen życia, bogaty w fermenty ewangeliczne" - tak Jan Paweł II podsumował swoją pierwszą wizytę w Brazylii.

...
12166

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]