Reklama

Tylko i aż

Tylko i aż

17.09.2013
Czyta się kilka minut
Ta wiadomość nie odbiła się echem w mediach: od 1 października dystrybutorzy żywności będą zwolnieni z podatku VAT, jeśli oddadzą jedzenie potrzebującym.
D

Dotychczasowe przepisy miały horrendalne skutki: kilkaset tysięcy ton żywności rocznie trafiało na wysypiska, bo sklepom jej marnowanie opłacało się bardziej niż oddanie na cele charytatywne.
Kontekst jest jeszcze bardziej dramatyczny: w Polsce marnuje się rocznie ponad 9 mln ton jedzenia. Marnotrawimy je na etapie produkcji (pakowanie, magazynowanie itd.); wyrzucamy je na potęgę w gospodarstwach domowych (często przegapiając termin ważności); dystrybutorów – w odróżnieniu od producentów, którzy zmian w przepisach doczekali się w 2009 r. – do dobroczynności nie zachęcały przepisy. Za dopełnienie tej smutnej rzeczywistości niech posłuży upiorny paradoks: Polska pozostaje krajem ludzi niedożywionych, w tym tysięcy dzieci.
Nowe przepisy podatkowe świata nie zmienią: problem marnowania żywności przez całkiem już syte społeczeństwo (a przynajmniej jego część) pozostanie naszym...

1634

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]