Reklama

Tylko i aż

Tylko i aż

19.06.2007
Czyta się kilka minut
Specjalnością Wiedemanna jest uważność. Posługuje się spojrzeniem jak aparatem fotograficznym, by "przyłapać świat, uchwycić gest, który skupia w sobie całość egzystencji.
A

Adam Wiedemann wydał właśnie swoją najlepszą książkę poetycką. Literatura to nie wyścigi, rzecz nie w tym, by dyskwalifikować książki poprzednie ("Samczyk" 1996, "Rozrusznik" 1998, "Konwalia" 2001, "Kalipso" 2004), ale moc, jaka bije z "Pensum", nie zostawia pola manewru dla konkurencji. Nawet czytelnicy przywiązani wyłącznie do jego prozy ("Wszędobylstwo porządku" 1997, "Sęk Pies Brew" 1998 - obie nominowane do Nike - oraz "Sceny łóżkowe" 2005) powinni ulec tym 30 wierszom wolnym od grzechu głównego współczesnej poezji - gmatwaniny znaków zakrywającej brak znaczenia.

W wierszu "Czy ktoś już się rozegrał?" Wiedemann sprzeciwia się takim oto praktykom: "Niektórzy nasi poeci/piszą w języku aniołów, inni się w nim spowiadają,/bo to język na czasie, czas jest teraźniejszy i innego nie będzie", zaznaczając, że: "z mówienia o języku niewiele wynika,/podobnie jak z...

4884

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]