Reklama

Twarzą w twarz z geniuszem

20.12.2006
Czyta się kilka minut
Największą cnotą kina Agnieszki Holland jest kłopotliwość. Raz po raz chciałoby się zamknąć reżyserkę w jakiejś szufladce, ale jej filmy na to nie pozwalają. "Kopia mistrza jest dobrym tego przykładem.
Ed Harris jako Beethoven
K

Kiedy czytamy streszczenia i materiały prasowe, wydaje się szczytem zideologizowanego kiczu sugerowanie, jakoby za sukcesem Beethovenowskiej IX Symfonii stała wyprzedzająca swój czas kobieta-kompozytor. Idąc do kina bałem się, że będę świadkował estetycznemu szalbierstwu: oto muzyka - sztuka "politycznie podejrzana", jak czytaliśmy u Manna - stanie się sztuką politycznie poprawną.

Pytania

Nic z tych rzeczy. "Kopia mistrza" jest typowym filmem Holland w tym sensie, że - nie osiągając rangi arcydzieła - stawia pytania z taką świeżością i na tyle niepokornie, że nie da się ich zignorować. Holland jest bardziej mistrzynią intelektualnej prowokacji niż reżyserskiego fachu, co bynajmniej nie jest wadą w czasach, kiedy techniczną sprawność ceni się wyżej od mądrości. Zamieniłbym większość współczesnych celuloidowych zabawek na jeden...

8770

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]