Reklama

Twarzą w twarz z geniuszem

Twarzą w twarz z geniuszem

20.12.2006
Czyta się kilka minut
Największą cnotą kina Agnieszki Holland jest kłopotliwość. Raz po raz chciałoby się zamknąć reżyserkę w jakiejś szufladce, ale jej filmy na to nie pozwalają. "Kopia mistrza jest dobrym tego przykładem.
Ed Harris jako Beethoven
K

Kiedy czytamy streszczenia i materiały prasowe, wydaje się szczytem zideologizowanego kiczu sugerowanie, jakoby za sukcesem Beethovenowskiej IX Symfonii stała wyprzedzająca swój czas kobieta-kompozytor. Idąc do kina bałem się, że będę świadkował estetycznemu szalbierstwu: oto muzyka - sztuka "politycznie podejrzana", jak czytaliśmy u Manna - stanie się sztuką politycznie poprawną.

Pytania

Nic z tych rzeczy. "Kopia mistrza" jest typowym filmem Holland w tym sensie, że - nie osiągając rangi arcydzieła - stawia pytania z taką świeżością i na tyle niepokornie, że nie da się ich zignorować. Holland jest bardziej mistrzynią intelektualnej prowokacji niż reżyserskiego fachu, co bynajmniej nie jest wadą w czasach, kiedy techniczną sprawność ceni się wyżej od mądrości. Zamieniłbym większość współczesnych celuloidowych zabawek na jeden...

8770

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]