Reklama

Tuskobook i dyktatura

Tuskobook i dyktatura

21.04.2014
Czyta się kilka minut
Dyskusja nad jednym, świętym, niepodzielnym i oczywiście państwowym podręcznikiem pozornie dotyczy problemu „rządowy tani” czy „prywatne drogie”. A tak naprawdę dotyczy istoty pracy nauczyciela.
O

Od niepamiętnych czasów króluje u nas przekonanie, że edukacja jest państwowa, uczniowie należą do państwa, do państwa należą też wykonawcy poleceń ministerstw z Warszawy, np. nauczyciele. Miarą jakości edukacji jest powszechność wdrażania (tfu!) schematów edukacyjnych narzucanych gminowi przez Tych, Którzy Wiedzą Lepiej. Od lat wraca też dawna, peerelowska praktyka: dobry nauczyciel to nauczyciel posłuszny. Taki, który gorliwie wdroży.
Dyskusja po decyzji
Podkreślam, że mówię o praktyce. Teoria jest bowiem odwrotna – nauczyciele mają być kreatywni, samodzielni i... i tak dalej. W praktyce jednak w szkole pojawiają się liczne jak szarańcza i tak samo pożyteczne kontrole kuratoryjne, badające stopień konformizmu grona nauczycielskiego i jakość wypełnienia bezwstydnie już nonsensownej dokumentacji. Fakt, że rząd wprowadza w życie – na razie na poziomie...

6013

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]