Reklama

Turystyka na nizinach kultury

Turystyka na nizinach kultury

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Jan Krzysztof, naczelnik TOPR: Polski turysta górski nie ma dobrej opinii. Podejmuje ryzykowne przedsięwzięcia, nie stosuje się do zasad, rozbija biwaki poza udostępnionymi miejscami, zostawia śmieci.
P

PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: Wyobraźmy sobie taką sytuację. Idąc „po cywilu” Orlą Percią w Tatrach, spotyka Pan mężczyznę z pięcioletnim dzieckiem.

JAN KRZYSZTOF: Nie muszę sobie tego wyobrażać, bo podobnych sytuacji doświadczałem. Jak reagujemy? Zwykle przekazujemy informację o niebezpieczeństwach. Pewnie gdybym spotkał ojca z pięciolatkiem na Orlej Perci, nieco intensywniej bym go przekonywał, by tej wycieczki nie kontynuował.

Taka sytuacja wydarzyła się w zeszłym tygodniu. Ojciec dziecka zadzwonił po ratowników.

I wszystko skończyło się dobrze. Ale uwagi ratowników, kiedy sytuacja nie wygląda jeszcze groźnie, są zwykle ignorowane. „To nie jest nasza pierwsza wycieczka”; „my sobie świetnie radzimy” – słyszą w odpowiedzi.
Orla Perć to z pewnością nie miejsce dla pięciolatka. Sugerowałbym wychodzenie tam z nastolatkiem, który jest...

5292

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]