Reklama

Trzydzieści siedem złotych

Trzydzieści siedem złotych

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Nad najambitniejszym planem pomocy w historii ludzkości wisi widmo porażki. Przyczyną jest nie tylko brak pieniędzy: tak zwane Milenijne Cele Rozwoju od początku były niefortunnie zdefiniowane.
M

Mała Aisza z Somalii chciałaby zostać lekarką, ale zamiast uczyć się czytać, pasie kozy. Hindus Ramaczandra opłakuje żonę, która zmarła w połogu; nie dała rady przejść pieszo 50 km do najbliższego szpitala. Poletko Farai z Zimbabwe leży odłogiem, bo kobieta nie ma pieniędzy na zakup ziarna...

Pragnienie poprawy losu takich nieszczęśników zainspirowało światowych przywódców na przełomie tysiącleci do przyjęcia Deklaracji Milenijnej. Ogłoszono w niej zamiar globalnego wykorzenienia nędzy. Ponieważ doświadczenie poprzednich kampanii wskazywało, że bez mierzalnych poprzeczek i terminów takie wizje pozostają hasłami na afiszach, deklarację skonkretyzowano - w postaci tzw. Milenijnych Celów Rozwoju, przyjmując za datę ich osiągnięcia rok 2015.

Za nami dwie trzecie drogi. Z tej okazji w minionym tygodniu w Nowym Jorku odbył się kolejny szczyt ONZ,...

8540

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]