Reklama

Ładowanie...

Trzydzieści siedem złotych

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Nad najambitniejszym planem pomocy w historii ludzkości wisi widmo porażki. Przyczyną jest nie tylko brak pieniędzy: tak zwane Milenijne Cele Rozwoju od początku były niefortunnie zdefiniowane.
M

Mała Aisza z Somalii chciałaby zostać lekarką, ale zamiast uczyć się czytać, pasie kozy. Hindus Ramaczandra opłakuje żonę, która zmarła w połogu; nie dała rady przejść pieszo 50 km do najbliższego szpitala. Poletko Farai z Zimbabwe leży odłogiem, bo kobieta nie ma pieniędzy na zakup ziarna...

Pragnienie poprawy losu takich nieszczęśników zainspirowało światowych przywódców na przełomie tysiącleci do przyjęcia Deklaracji Milenijnej. Ogłoszono w niej zamiar globalnego wykorzenienia nędzy. Ponieważ doświadczenie poprzednich kampanii wskazywało, że bez mierzalnych poprzeczek i terminów takie wizje pozostają hasłami na afiszach, deklarację skonkretyzowano - w postaci tzw. Milenijnych Celów Rozwoju, przyjmując za datę ich osiągnięcia rok 2015.

Za nami dwie trzecie drogi. Z tej okazji w minionym tygodniu w Nowym Jorku odbył się kolejny szczyt ONZ,...

8540

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]