Reklama

Republika pustych brzuchów

Republika pustych brzuchów

29.07.2013
Czyta się kilka minut
Ten kraj jest jedną z najszybciej rosnących gospodarek oraz drugim na świecie producentem warzyw i owoców. Ale codziennie z niedożywienia umiera tu kilka tysięcy ludzi. Dlaczego?
Przygotowanie posiłku dla uczniów ze szkoły we wsi Paltupur. Stan Uttar Pradesh, Indie, grudzień 2012 r. Fot. Sanjit Das / BLOOMBERG / GETTY IMAGES / FPM
W

W tych dniach do szkoły w wiosce Chapra, w indyjskim stanie Bihar, pójdzie tylko 47 dzieci. Tylko, bo wcześniej było 60 – uczących się w jednej klasie, bez prądu i bieżącej wody, z tablicą wymalowaną na ścianie czarną farbą.
Tamtego dnia, w południe, kucharka podała im posiłek – święte prawo każdego ucznia w Indiach. Przygotowała go na palenisku z cegieł w kącie klasy. Kilka minut później dzieci wiły się z bólu. Tego samego dnia 23 z nich zmarło, a pozostałe trafiły do szpitala z objawami zatrucia pestycydami. Olej, na którym usmażono jedzenie, przechowywano w pojemniku, w którym wcześniej znajdowały się środki chemiczne.
W Biharze jest 70 tys. szkół podstawowych, w których stołuje się 17 mln dzieci. Dla wielu z nich szkolny posiłek jest jedynym w ciągu dnia. I głównym powodem, dla którego są posyłane na lekcje, zamiast do pracy. Uczą się i jedzą dzięki Midday Meal Scheme...

8925

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]