Reklama

Trzy siły

Trzy siły

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Nasz kalendarz narodowych klęsk jest znaczony brakiem jedności. A kiedy taka jedność się zdarzyła, kiedy spotkali się przywódca czynu, przywódca myśli i przywódca ducha - dokonaliśmy rewolucji.
W

W 1989 r. zdarzył się w Polsce cud. Ale kiedy o cudzie ma mówić socjolog, musi porzucić wyjaśnienia metafizyczne i poszukać realistycznych. Dla socjologa cuda historyczne są dziełem ludzkim, efektem działań wybitnych jednostek i zorganizowanych ruchów społecznych. W języku socjologii nasz cud nosi nazwę "rewolucja 1989 r." w tym sensie, w którym rewolucja nie musi oznaczać barykad, burzenia Bastylii, terroru i gilotyn - ale fundamentalny i radykalny przełom ustrojowy, także zdobyty pokojowo.

Jak to się stało, że nasza rewolucja była możliwa? Ktoś, kto wymyślił hasło "Solidarność", miał wspaniałą intuicję socjologiczną. Bowiem tajemnica polskiego cudu to połączenie pod hasłem "Solidarności" trzech sił naszego narodu, które we wcześniejszej naszej historii często były rozdzielone.

Pierwsza to siła ludu, ramię rewolucji, bez którego przełom nie...

5731

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]