Reklama

Ładowanie...

Negocjator

08.05.2016
Czyta się kilka minut
Niewiele jest osób, którym Polska tyle zawdzięczała w okresie Solidarności i transformacji. Wraz z odejściem abp. Tadeusza Gocłowskiego zamknął się ważny rozdział historii w relacjach państwo–Kościół.
Abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański, listopad 2006 r. Fot. Adam Warżawa / FORUM
L

Latem 1983 r. do Polski przybywa Jan Paweł II. Gdańska nie ma na trasie pielgrzymki, ale papież chce spotkać się z Lechem Wałęsą. Władze muszą się na papieskie życzenie zgodzić. Historyczne spotkanie odbywa się w schronisku w Dolinie Chochołowskiej. Gdy wojskowy śmigłowiec zabiera Wałęsę z Gdańska w niewiadome, towarzyszy mu m.in. nowy biskup pomocniczy, który ledwie trzy miesiące wcześniej został konsekrowany w gdańskiej bazylice mariackiej. Tak historia od razu wyznaczyła mu rolę pośrednika między liderami opozycji a elitą komunistycznej władzy. W tej roli osiągnął potem i dla Polski, i dla Kościoła najwięcej, zwłaszcza w czasie negocjacji, które doprowadziły do Okrągłego Stołu.

Miasto, gdzie rozgrywała się historia

To, że Gdańsk stał się miastem życia abp. Tadeusza Gocłowskiego, było sprawą przypadku. Jego kapłańska droga rozpoczęła się w Krakowie,...

14691

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]