Reklama

Negocjator

Negocjator

08.05.2016
Czyta się kilka minut
Niewiele jest osób, którym Polska tyle zawdzięczała w okresie Solidarności i transformacji. Wraz z odejściem abp. Tadeusza Gocłowskiego zamknął się ważny rozdział historii w relacjach państwo–Kościół.
Abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański, listopad 2006 r. Fot. Adam Warżawa / FORUM
L

Latem 1983 r. do Polski przybywa Jan Paweł II. Gdańska nie ma na trasie pielgrzymki, ale papież chce spotkać się z Lechem Wałęsą. Władze muszą się na papieskie życzenie zgodzić. Historyczne spotkanie odbywa się w schronisku w Dolinie Chochołowskiej. Gdy wojskowy śmigłowiec zabiera Wałęsę z Gdańska w niewiadome, towarzyszy mu m.in. nowy biskup pomocniczy, który ledwie trzy miesiące wcześniej został konsekrowany w gdańskiej bazylice mariackiej. Tak historia od razu wyznaczyła mu rolę pośrednika między liderami opozycji a elitą komunistycznej władzy. W tej roli osiągnął potem i dla Polski, i dla Kościoła najwięcej, zwłaszcza w czasie negocjacji, które doprowadziły do Okrągłego Stołu.

Miasto, gdzie rozgrywała się historia

To, że Gdańsk stał się miastem życia abp. Tadeusza Gocłowskiego, było sprawą przypadku. Jego kapłańska droga rozpoczęła się w Krakowie,...

14691

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]