Reklama

Trzy pytania

Trzy pytania

28.01.2013
Czyta się kilka minut
Czy działalność opozycyjna z czasów PRL powinna być pamiętana przez żyjących dzisiaj Polaków?
1

1
Twierdząca odpowiedź nie budzi (na ogół) wątpliwości; zresztą: trwa (i długo jeszcze trwać będzie) żmudny proces utrwalania form aktywności tamtej opozycji. Spory zaczynają się wtedy, gdy trzeba powiedzieć, kto z opozycjonistów był wtedy najważniejszy, czyja działalność doprowadziła do upadku starego porządku.
2
Czy opozycyjność sprzed 1989 roku powinna być nagradzana? Tę kwestię rozstrzygnięto praktycznie w czasie obrad Okrągłego Stołu, dopuszczając opozycyjnych działaczy do współrządzenia. W latach następnych okazało się, iż jedni ludzie z podziemia potrafią sprzedawać swe zasługi lepiej, a inni – gorzej. Okazało się także, iż walka z władzami stanu wojennego jest czymś zupełnie innym niż zajmowanie się polityką w gwałtownie się przekształcającym (i dostosowującym się do reguł demokracji) państwie. Nic dziwnego, iż opozycyjne...

2466

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]