Reklama

Trzy cytaty

Trzy cytaty

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Prasa od kilku dni pełna jest komentarzy do wznowionej w Sądzie Najwyższym sprawy o tzw. złe urodzenie. Wszyscy wiemy: rodzice W., mający już jedno dziecko z nieuleczalną wadą genetyczną, nie uzyskali zgody na badania prenatalne przed narodzinami drugiego dziecka, a okazało się ono dotknięte tą samą straszną chorobą, wymagającą nieustannych zabiegów i troski. Za co należy im się odszkodowanie, którego żądają?.
C

Czy, jak łamią ręce moraliści, za to, że nie mogli skorzystać z wyjątku od zakazu przerwania ciąży? Brzmi to rzeczywiście okrutnie. Nie sposób także zgodzić się na formułę medialną “złego urodzenia", która dyskwalifikowałaby wartość człowieczeństwa chorych dzieci. Ale któż mógłby z kolei z lekkim sercem orzec, że odmowa przyznania pomocy, jako “zgodna z prawem, bo nie umotywowana", byłaby usprawiedliwiona? Chyba tylko ślepy egoista bez wyobraźni.

Tymczasem w jednym z zajmujących się sprawą artykułów znalazła się informacja, która powinna zostać wykorzystana i jako wzór rozwiązań obowiązujących w Polsce, i jako nuta przewodnia dla komentatorów. Oto ten cytat: “We Francji w 2002 r. uchwalono ustawę, dzięki której rodzice dostają świadczenia bez konieczności wytaczania sprawy sądowej. Wymyślono nawet sposób obejścia moralnego dylematu uznania dziecka za »szkodę...

3384

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]