Reklama

Ładowanie...

Trzęsienie ziemi zniszczyło Antiochię, jedno z najwspanialszych miast starożytności

w cyklu STRONA ŚWIATA
03.03.2023
Czyta się kilka minut
Do 50 tysięcy wzrosła liczba zabitych wskutek tragicznego trzęsienia ziemi, które przed miesiącem nawiedziło turecko-syryjskie pogranicze. Kataklizm zniszczył także Antiochię.
Antiochia
Antiochia po trzęsieniu ziemi, 20 lutego 2023 r. Fot. YASIN AKGUL / AFP / East News
Ż

Żadne z miast turecko-syryjskiego pogranicza nie ucierpiało w trzęsieniu ziemi tak bardzo jak Antiochia, nosząca dziś tureckie imię Antakiji. Jeszcze miesiąc temu mieszkało tam ponad ćwierć miliona ludzi. Dziś miasto jest niemal wymarłe i przypomina skalistą pustynię, gruzowisko.

Wskutek trzęsienia ziemi zawaliły się prawie wszystkie budynki, a te, które przetrwały, są popękane i uszkodzone, nie nadają się do mieszkania. Ulice i bazary są bezludnymi wąwozami ruin. Prawie wszyscy mieszkańcy Antiochii wyjechali z miasta uznając, że nie da się w nim żyć. Przynajmniej na razie.

Zniszczone zostały też pamiątki wspaniałej przeszłości – rzymskie akwedukty i amfiteatry, bizantyjskie cytadele, bazary i karawanseraje, muzułmańskie meczety, chrześcijańskie katedry i żydowskie synagogi, uznawane za pomniki dziedzictwa ludzkości. Legł w gruzach sławny bazar i wzniesiony w VII...

9840

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/wojciech-jagielski-strona-swiata

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]