Ładowanie...
Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii: drugie zniszczenie Aleppo

Dwa potężne wstrząsy, rano i wieczorem, zburzyły 6 lutego to, co ocalało po ponaddziesięcioletniej wojnie w Syrii i Aleppo, mieście zabytków, uznawanych przez UNESCO za pomniki dziedzictwa ludzkości. Sławna cytadela, górująca nad miastem i będąca jego wizytówką, znów została okaleczona. Runęła w gruzy zachodnia Brama Mameluków, przez którą wiodła droga z Aleppo do starożytnej Antiochii (ona także została zniszczona), popękały tysiącletnie mury obronne, zawaliły się minarety i kopuły meczetów, w tym meczetu Ajjubidów (kurdyjskiej dynastii, której założycielem był Saladyn), dachy sklepików w sukach na zadaszonym targowisku, a także młyn zbudowany w czasach, gdy miasto należało do imperium osmańskiej Turcji. „Tyle lat przekonywaliśmy, że Bramę Mameluków trzeba koniecznie remontować. Teraz trzeba ją będzie na nowo odbudować z gruzów” – powiedział zagranicznym dziennikarzom jeden z...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]