Reklama

Transfer pamięci

Transfer pamięci

01.12.2006
Czyta się kilka minut
Przed premierą "Transferu! zarówno wielbiciele, jak i wrogowie teatru Jana Klaty zastanawiali się, czy znany z bezkompromisowości reżyser posiada wystarczająco dużo subtelności i taktu, by podjąć delikatną, bolesną materię wspomnień przesiedleńców.
N

Na szczęście obawy okazały się nieuzasadnione. "Transfer!" jest krzykiem tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Poza tym - rozmową i szeptem. To ogromne zaskoczenie na tle dotychczasowych inscenizacji Klaty. Właściwie tylko jedna, otwierająca spektakl i kilkakrotnie powracająca scena pozwala od razu rozpoznać szczególny charakter scenicznego pisma reżysera. Z ciemności wyłania się wysoko zawieszona platforma, na której siedzą aktorzy ucharakteryzowani na Churchilla, Roosevelta i Stalina (nazwanych Chu, Roo i Sta). Jałtańska trójca łapie za elektryczne instrumenty i zmienia się w apokaliptyczny rockowy tercet, z zaangażowaniem wykonujący "Transmission" Joy Division. Takie chwyty w teatrze Klaty zazwyczaj mają komiczno-groteskowy charakter, tym razem wrażenie jest zupełnie inne. Makabryczne.

Sceny konferencji w Jałcie ("Riwierze Hadesu") napisane zostały w całości...

7201

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]