Reklama

Toruńska awantura

Toruńska awantura

15.11.2011
Czyta się kilka minut
Staje przed nami spór o dystrybucję szacunku społecznego, o możliwość artykulacji w przestrzeni publicznej poglądów tradycjonalistycznych i prawicowych.
C

Coraz głośniejszy staje się konflikt wokół wystawy "Thymós. Sztuka gniewu 1900-2011" w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Część artystów protestuje, niektórzy żądają nawet wycofania swoich prac z ekspozycji, inni przeciwnie: w pełni popierają kuratora Kazimierza Piotrowskiego. Przy czym więcej mówi się o jego wypowiedziach, niż o tym, co można zobaczyć w salach CSW. Nieprzypadkowo.

Orzeł dwugłowy

Piotrowski, kurator i krytyk, autor m.in. głośnej "Irreligii", pokazanej w 2001 r. w Brukseli, tym razem przygotował wystawę o polskim gniewie od początku XX w. aż do dzisiaj. To ciekawy pomysł, by spojrzeć na ten czas poprzez emocje, namiętności, konflikty, zarówno spontaniczne, jak też wzniecane przez władze. Dodatkowo w Toruniu zgromadzono obszerny materiał, nie tylko prace artystów, ale też m.in. dokumenty filmowe.

...
6808

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]