Reklama

To nie tylko fanatycy

To nie tylko fanatycy

24.09.2012
Czyta się kilka minut
Andrzej Ananicz, były dyrektor Agencji Wywiadu: Warto dyskutować o odpowiedzialnym zarządzaniu informacją, głównie przez globalne platformy internetowe. Ich siła rażenia jest wielka.
W

WOJCIECH PIĘCIAK: Wprawdzie protesty w krajach islamskich miały miejsce już wcześniej – np. po publikacji karykatur Mahometa czy mowie Benedykta XVI w Ratyzbonie – ale ludziom na Zachodzie nadal trudno zrozumieć, jak to możliwe, że tak błaha sprawa, jak jakiś filmik wideo kpiący z Mahometa, m że wywołać tak gwałtowne i masowe reakcje. Jak to tłumaczyć?

ANDRZEJ ANANICZ: Jednym z powodów do dumy muzułmanów z własnej religii jest „ostateczność” ich proroka. Uznają oni innych proroków, ale Mahomet jest dla nich wyjątkowy, bowiem jest ostatnim wysłannikiem Boga. Jest on dlatego darzony nie tylko szacunkiem, ale też miłością. Muzułmanie są tak wychowywani od dziecka. Wszelka krytyka bożego wysłannika odbierana jest nie tylko jako bluźnierstwo, ale też jako cios w indywidualną tożsamość wierzącego.

Protesty wybuchły w kilkudziesięciu krajach, bardzo...

5744

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]