Reklama

Cezura 9/11

Cezura 9/11

06.09.2011
Czyta się kilka minut
Po zamachach z 11 września sytuacja chrześcijan w krajach islamskich uległa gwałtownemu pogorszeniu; w niektórych miejscach doszło do eksodusu chrześcijan.
10. rocznica 11 września (zdjęcie: Manhattan, 1993 / fot. Henryk T. Kaiser / Rex Features / East News / fotomontaż TP)
1

18 zabitych: tak wyglądał bilans ostatniego dnia ramadanu, islamskiego miesiąca postu, w nigeryjskim mieście Jos. Nie wiadomo, ilu wśród ofiar jest chrześcijan, a ilu muzułmanów. Wedle jednej wersji starcia między młodymi wyznawcami obu religii wybuchły, gdy muzułmanie wkroczyli do dzielnicy chrześcijańskiej, obrzucając jej mieszkańców kamieniami; wedle innej chrześcijanie pierwsi sięgnęli po brukowce. Tak czy inaczej: bycie chrześcijaninem w islamskiej Nigerii to ciągłe ryzyko, do zamachów i podpaleń kościołów dochodzi tu często.

WIĘCEJ NA 10. ROCZNICĘ 11 WRZEŚNIA W NAJNOWSZYM NUMERZE "TYGODNIKA POWSZECHNEGO":

- Korespondencja Magdaleny Rittenhouse z Nowego Jorku: Architekt Daniel Libeskind, odbudowujący Strefę Zero - miejsce, gdzie 10 lat temu runęły wieże World Trade Center - chciał stworzyć ikonę budzącą w ludziach duchowe tęsknoty...

5790

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]