Reklama

To nie jest kraj dla bizonów

To nie jest kraj dla bizonów

06.07.2015
Czyta się kilka minut
Były atrakcją, pomogły postawić region na nogi, ogłoszono je zagrożeniem dla symbolu polskiej przyrody. Co się wydarzyło w Kurozwękach?
Joanna Kos z bizoniątkiem Popiołkiem Fot. Michał Kuźmiński
B

Bizony mają sjestę. Dorodny byk wyleguje się wśród samic. Inny, który przegrał walkę o pozycję w stadzie, leży w oddali, wyraźnie przygnębiony. W trawie tarza się krowa. Cielęta tulą się matkom pod szyje.

W oddali kościół i dawny klasztor kanoników regularnych, dziś dom Caritasu. To świętokrzyskie Kurozwęki, ongiś rycerskie gniazdo, niedawno popegeerowska ruina, do której los nagle się uśmiechnął. Głównie za sprawą bizonów.

Zwierzęta niczego nie przeczuwają. A wszystko znów ma się zmienić.

Byliśmy naiwni

– Tu był busz – Tomasz, trzydziestolatek w roboczych spodniach, stoi na mostku nad rzeką Czarną i kreśli ręką łuk. – Stąd pałacu nie było widać, takie rosły pokrzywy. Gdy padł PGR, w Kurozwękach bieda była niesamowita.

Pałac pyszni się odrestaurowaną barokową fasadą. Po lewej oranżeria – niedawno rosła w niej trawa, dziś wiszą...

19643

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

leśnicy rżną lasy jak popadnie; myśliwi strzelają do kruków jak do kaczek, do psów jeszcze chętniej; cieć Kowalski lata na gminę po zezwolenie na wycięcie byle samosiejki ... na tym tle minister ze swą świtą chroni żubrzyce przed seksem z bizonem - wycinając bizona

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]