Reklama

"To Bóg dał nam Kuczmę"

"To Bóg dał nam Kuczmę"

09.01.2005
Czyta się kilka minut
Mimo zwycięstwa Wiktora Juszczenki prawosławne bractwo nadal organizuje w Kijowie procesje, połączone z wiecami poparcia dla przegranego Wiktora Janukowycza. I codziennie na ulicach stolicy skandowane są hasła: Precz z Juszczenką, grabarzem prawosławia!.

“Procesja w intencji zwycięstwa prawosławia na Ukrainie wyruszy jutro spod Soboru Uspieńskiego. Z nami jest Bóg, zrozumcie to poganie i upokorzcie się" - głoszą ulotki rozklejane na ulicach Kijowa.

Prawosławne bractwo powstało osiem lat temu. Należą do niego wierni z Moskiewskiego Patriarchatu - jedynego z kilku Kościołów prawosławnych na Ukrainie, zależnego od patriarchy Rosji. W bractwie wiara nie tyle łączy się z polityką, co jest polityką: otwarcie popiera się Janukowycza i występuje przeciw Juszczence. Juszczenko to “grabarz prawosławia", “katolik", który chce sprzedać Ukrainę Zachodowi.

Zbierają się codziennie o dziesiątej rano pod Soborem Uspieńskim, należącym do zabytkowego kompleksu Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Chętni do wzięcia udziału w procesji przyjechali nawet z Krymu i Dniepropietrowska. Wyruszą dopiero po dwóch godzinach od...

9393

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]