Reklama

Biblią i majonezem

Biblią i majonezem

25.01.2006
Czyta się kilka minut
W niedzielę ojciec Adrian idzie do Bractwa, z Eucharystią i słowem. W słowie tłumaczy młodym ludziom, kto jest ich bliźnim, a kto nie. W tygodniu młodzi ludzie idą na ulice, aby w ramach trwającej już kampanii przed marcowymi wyborami do parlamentu przeprowadzać "akcje, podczas których rzucają w "nie-bliźnich majonezem.
Kijów: demonstracja prawosławnych przeciwników prezydenta Juszczenki
C

Czym jest Bractwo? Zarejestrowaną partią polityczną, kierowaną przez Dmitrija Korczyńskiego, weterana wojny w Czeczenii. Kim jest ojciec Adrian? Kapelanem Bractwa, związanego z Ukraińską Cerkwią Prawosławną. To jeden z kilku Kościołów prawosławnych, od innych różniący się tym, że jest podporządkowany patriarsze Moskwy. I że coraz mocniej angażuje się w politykę. Wierni tej Cerkwi chodzą na demonstracje skrajnych polityków; starsi ludzie, obwieszeni obrazami. To wielotysięczne zgromadzenia.

Partia Bractwo skupia głównie młodych ludzi, ale na jej wiecach pojawiają się też starsi ze świętymi obrazami i sztandarami Bractwa (czerwone, z twarzą Chrystusa). Rok temu popierali Wiktora Janukowycza, teraz gromadzą się na wiecach polityków skrajnych, np. Natalii Witrenko, która chce odbudowy ZSRR jako "słowiańskiego sojuszu". Protestują też przeciw NATO, które właśnie...

19328

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]