Reklama

Ładowanie...

Modlitwa za ojczyznę

19.12.2004
Czyta się kilka minut
Apel o wspólną modlitwę za zwycięstwo sprawiedliwości, wolność i jedność kraju wystosowali do swoich wiernych przedstawiciele ośmiu Kościołów chrześcijańskich na Ukrainie. Zabrakło wśród nich tylko jednego: podległej Patriarchatowi Moskiewskiemu Cerkwi prawosławnej.
Wiktor Juszczenko z metropolitą Filaretem z prawosławnego Patriarchatu niezależnego od Moskwy i rzymskokatolickim biskupem Markijanem Trofimiakiem z Łucka na Wołyniu, który w Episkopacie odpowiada za kontakty z państwem; Kijów, 5 grudnia
W

Wśród Kościołów, które przystąpiły do apelu, są prawosławni (Kijowskiego Patriarchatu i Cerkwi Autokefalicznej), katolicy (Kościół rzymskokatolicki i greckokatolicki), protestanci (z dwóch Kościołów) oraz baptyści. Ale nie tylko oni modlili się w tych dniach za zwycięstwo sprawiedliwości: wraz z nimi byli muzułmanie, a także Żydzi. Kijowska gmina żydowska ustawiła też na Majdanie (Placu Niepodległości) kuchnię polową.

Modlitwa - to ona codziennie rano i wieczorem łączy na Majdanie wiernych różnych wyznań w “namiocie modlitwy". Także na Chreszczatyku, głównym bulwarze miasta, gdzie codziennie wiecuje opozycja, stoją przenośne kaplice. Bo mimo ogłoszenia przez Wiktora Juszczenkę “peremohy" (zwycięstwa), tysiące ludzi, głównie z Kijowa, postanowiło pozostać w namiotach aż do 26 grudnia, do powtórki drugiej tury wyborów.

Ale nie tylko “...

6487

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]