Reklama

Tischnerowski „Hymn do słońca”

Tischnerowski „Hymn do słońca”

05.08.2008
Czyta się kilka minut
"Na zewnątrz widać radość, pogrzebiesz głębiej, odkrywasz cierpienie, krzyż. Między jednym i drugim jest nadzieja" - mówił ks. Józef Tischner w swoich niepublikowanych kazaniach, które zdradzają jego franciszkańską wrażliwość.
Ks. Józef Tischner / fot. archiwum TP
1

1. Często miał pod ręką "Kwiatki św. Franciszka". Wysłużone PAX-owskie wydanie w tłumaczeniu Leopolda Staffa. Staffa zresztą lubił czytać, czasem cytować. Lubił też wracać, o czym wiadomo, w rodzinne strony. Nie tylko do Łopusznej, gdzie spędził dzieciństwo, także do Starego Sącza, gdzie przyszedł na świat i gdzie jako dziecko spędzał wakacje u dziadków. Odwiedzał wówczas klasztor sióstr klarysek.

Ks. Tischner w klasztorze kontemplacyjnym: ciche Msze, nabożeństwa świąteczne, zamknięte rekolekcje dla sióstr. Wtedy głębiej wchodził w duchowość franciszkańską. Ale kto o tym wie? Że pisząc "Filozofię dramatu" i "Nieszczęsny dar wolności" - wewnętrzny pokój znajdował w klasztorze sióstr, a natchnienie w "Kwiatkach"? Tischner zainspirowany "biedaczyną z Asyżu"? Przecież swój stosunek do Franciszka w powszechnie dostępnych wypowiedziach odsłania tylko w trzech...

17989

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]