Reklama

Teściowe modlą się o niebo

Teściowe modlą się o niebo

23.11.2014
Czyta się kilka minut
Rozproszona, kilkudziesięciotysięczna wspólnota tureckich chrześcijan potrzebuje nowej energii, a cały kraj – poczucia, że Europa go nie wyklucza. Czy wizyta papieża może to dać?
Zakonnice witają Benedykta XVI. Efez, Turcja, listopad 2006 r. Fot. Carsten Koall / GETTY IMAGES
B

Burcu ma 50 lat, jest muzułmanką i nigdy nie zakłada nogi na nogę. Boi się, że niechcący odsłoni kostkę albo, jeszcze gorzej, łydkę. Nosi dwie chusty – na wypadek gdyby jakiś kosmyk włosów wymknął się spod jednej. Ale jej sąsiadki, które na ulice konserwatywnego Elazığ we wschodniej Turcji wychodzą zawsze w burkach, i tak patrzą na nią spode łba.
Burcu modli się pięć razy dziennie, nie tracąc nadziei, że Allah wysłucha jej próśb o nawrócenie chrześcijańskiej synowej. Szkoda by przecież było, żeby taka miła, ładna dziewczyna trafiła do piekła.
– Kiedyś jej powiedziałam, że chrześcijanie też mają niebo. „Jakie tam niebo!”, westchnęła, ale przynajmniej na jakiś czas odpuściła sobie nawracanie mnie na islam – śmieje się Lenka, Czeszka, o którą tak modli się Burcu. O wizycie Franciszka w Turcji, planowanej na 28-30 listopada, dowiedziała się od mieszkających w Izmirze polskich...

10216

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]