Reklama

Terytorium Apaczów

Terytorium Apaczów

07.06.2011
Czyta się kilka minut
NATO coraz mocniej angażuje się w Libii: od minionego weekendu w walkach uczestniczą brytyjskie i francuskie śmigłowce. Ich działania prawdopodobnie koordynują z ziemi zachodni "kontraktorzy": byli wojskowi, występujący po cywilnemu. Powstańcy liczą, że nowa strategia przyspieszy upadek Kaddafiego.
Posterunek obserwacyjny powstańców na froncie pod Misuratą, czerwiec 2011 r. / fot. Andrzej Meller
W

W miniony piątek, święty dzień, Misurata - podobnie jak każde muzułmańskie miasto na ziemi - świętowała. Kto mógł, spędzał czas w domu, z rodziną, bądź w meczetach. Muezini co parę godzin nawoływali do modlitwy. O trzynastej tłum zapełnił meczet w centrum, ocalały po oblężeniu.

Wraz z paroma młodymi brytyjskimi dziennikarzami pojechaliśmy na opustoszałą plażę, na zachód od miasta, niedaleko frontu w Dafnya. Z oddali słychać było eksplozje. Na zaniedbanej plaży walały się łuski od pocisków, magazynki z pistoletów maszynowych.

Dżamal, nasz kierowca, miesiąc wcześniej stracił w bitwie o miasto dziesięcioletniego syna. Jedynego. Teraz spoglądał na Morze Śródziemne i niby żartem, ale bardziej serio podnosił rękę ku niebu. - No i gdzie ci wasi Apacze? - pytał. "Apacze", czyli zachodnie helikoptery, które, jak powtarzano z wiarą od dawna, lada dzień...

9849

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]