Reklama

Terroryzm, Wietnam i Irak

Terroryzm, Wietnam i Irak

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Widziałem w niemieckiej telewizji zaprzysiężenie pani Angeli Merkel na urząd kanclerza, a bezpośrednio potem pokazano reakcję poszczególnych rządów na ten istotny przełom innowacyjny. Odezwali się Francuzi, Anglicy oraz Rosjanie. O Polsce zapomniano, ponieważ po wyborach prezydenckich i powstaniu rządu Marcinkiewicza mamy obecnie wagę piórkową. Wprawdzie Gazeta Wyborcza doniosła, że minister Sikorski zadbał o uzyskanie dla Polski irackiej ropy, ale skuteczność tej interwencji w Bagdadzie uważam za baśń Andersena.
O

O polityce w naszym kraju piszą gazety tak źle i tak wiele, że wolę odgłosy takie przemilczeć. Natomiast powrócę do szeroko omawianych zagadnień islamskiego terroryzmu. Na razie głucho o nim w Polsce, należy więc spodziewać się, że tak będzie nadal, ale jest to obecnie zagadnienie globalne. Hans Magnus Enzensberger ogłosił w “Spieglu" obszerny artykuł, w którym sprowadził korzenie terroryzmu islamskiego do jednego w gruncie rzeczy założenia: że terroryści, w szczególności samozwańczo wysadzający się w powietrze, motywowani są poczuciem wielkiej przegranej cywilizacyjnej i kulturowej w stosunku do Zachodu i Stanów Zjednoczonych. Jakkolwiek starał się swoje twierdzenie wielozakresowo uzasadnić, sądzę, że uprościł rzecz.

W listopadowym numerze “Odry" Bartosz Bolechów opublikował tekst zatytułowany “9/11 dziś". Trudno tę pracę streścić zwięźle, ale można...

4455

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]