Reklama

Terrorysta czy bohater?

Terrorysta czy bohater?

06.02.2007
Czyta się kilka minut
Szczupły Dominik Kur to typowy Dinka: jak prawie wszyscy mężczyźni z jego grupy etnicznej, ma na czole ozdobne, regularne rytualne blizny "w choinkę. Lekko sepleni: brakuje mu czterech przednich dolnych zębów, wybitych zgodnie z plemiennym zwyczajem.
T

Tak jak większość młodych mężczyzn z grupy Dinka z południowego Sudanu, Dominik wstąpił pod koniec lat 80. do zbrojnego ruchu oporu - znanego jako Ludowa Armia Wyzwolenia Sudanu (SPLA) - prowadzącego wojnę przeciw muzułmańskiemu rządowi w Chartumie. Dominik Kur walczył więc w partyzantce, przez długie dziewięć lat. - Czułem, że muszę bronić mojego kraju przed Arabami - tłumaczy, i choć mówi w języku Dinka, jego seplenienie jakby nie przystoi weteranowi partyzantki.

Ale rozczarował się tym, jak w jego oddziale traktowano żołnierzy - i któregoś dnia po prostu opuścił kolegów. Najpierw przeniósł się do Chartumu, gdzie pracował na budowach i gdzie poślubił swoją sympatię z dzieciństwa, z wioski Madol. W 2002 r. postanowił w ogóle uciekać z Sudanu. Przez miejscowość Kurtum trafił do Etiopii, do obozu w Sherkole.

Tymczasem wojna trwała przez okrągłe...

8539

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]