Chcemy wysłać dzieci do szkół

Dokonały wiele, ale przed nimi jeszcze długa droga. Oto historie matek, które walczą o pokój w najmłodszym państwie Afryki.

Reklama

Chcemy wysłać dzieci do szkół

Chcemy wysłać dzieci do szkół

z Malakal (Sudan Południowy)
09.08.2021
Czyta się kilka minut
Dokonały wiele, ale przed nimi jeszcze długa droga. Oto historie matek, które walczą o pokój w najmłodszym państwie Afryki.
Mimo różnic są razem. Członkinie Unii Kobiet należą do Dinków i Szylluków – ludów, które ostatnie wojny obróciły przeciw sobie. Malakal, maj 2021 r. Natalia Ojewska
S

Słońce wschodzi tu zawsze ­krótko przed szóstą rano. Powietrze jest wtedy przesiąknięte rześkością nocy i przyjemnie chłodne. Jednak rosnąca w okamgnieniu temperatura potrzebuje tylko kilkudziesięciu minut, aby nadać mu charakter typowy dla pół­pustynnego klimatu – staje się wtedy gorące i duszne. Czasem, gdy zniknie rozrzedzająca je bryza znad Białego Nilu, nabiera nieznośnej ciężkości. Zasysa oddech.

Malakal, stolica południowosudańskiego stanu Górny Nil, szczyciło się kiedyś reputacją miasta o kluczowym znaczeniu dla transportu infrastruktury do wydobywania ropy naftowej z oddalonych o 140 kilometrów pól Adar Yale. Od zakończenia w 2018 r. pięcioletniej wojny domowej wygląda jednak wciąż tak, jakby ostatnie strzały padły tam kilka dni temu.

Ten świst

W sobotni ranek 27 marca 2021 r. słońce bezlitośnie ogrzewało opustoszałe ulice tętniącego niegdyś życiem...

25530

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]