Reklama

Terror i rekreacja

Terror i rekreacja

29.06.2015
Czyta się kilka minut
Reporterska książka Aleksandry Łojek pozwala poznać i zrozumieć Belfast: jedno z najbardziej rozdartych miast świata.
Belfast, 24 sierpnia 1984 r. Fot. Eric Bouvet / GETTY IMAGES
J

Jak co roku w okolicach 12 lipca świat spogląda na Belfast, stolicę Irlandii Północnej, odległą prowincję brytyjską. Ekipy filmują zamieszki na ulicach, agencje podają liczby rannych, publicyści dywagują, czy Święto Oranżystów musi tak wyglądać. Zwykle zgadzają się, że na razie niestety musi.
Marsz odbywa się z okazji rocznicy zwycięstwa Wilhelma Orańskiego nad katolikiem Jakubem II w bitwie nad Boyne w 1690 r. Telewizje pokazują wtedy jednak „Krwawą niedzielę”, ściskający gardło film Paula Greengrassa z 2002 r., który przedstawia dramat zmasakrowanej przez Anglików demonstracji ze stycznia 1978 r., i doskonale obrazuje klincz, w którym wciąż tkwi Irlandia Północna. A światowe stacje wyjeżdżają, by ewentualnie powrócić, gdy w mieście wybuchnie większa bomba.

Dwa miasta
Magazyn „National Geographic” uznał Belfast za jedno z 12 najciekawszych...

8459

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]