Reklama

Oskarżona Joanna K.

Oskarżona Joanna K.

19.08.2008
Czyta się kilka minut
Joanna Kranc od półtora roku próbuje zrozumieć, dlaczego zawartość jej teczki poznali wszyscy dawni przyjaciele, a ona wciąż nie może.
/rys. Mirosław Owczarek
2

21 grudnia 2006 r. w cu­kierni Bliklego w Warszawie Joanna Kranc, 63-letnia obywatelka amerykańska, spotkała się ze znajomym historykiem, Sławomirem Cenckiewiczem z IPN. Oświadczył ze smutkiem, że wśród dokumentów służb wywiadowczych odnalazł rachunki z restauracji w Nowym Jorku oraz inne dowody na spotkania Kranc z agentami wywiadu PRL. Miały się odbywać głównie w konsulacie polskim, gdzie zabiegała o dokumenty wjazdowe. Powiedział, że musiała w latach 1968-78 jeść kolacje, za które płacił wywiad PRL. Dodał, że nadano jej dwa pseudonimy, co jest okolicznością obciążającą, natomiast brak zobowiązania do współpracy nie jest okolicznością łagodzącą. Werbunek, twierdzi, odbywał się z tzw. boku.

Cenckiewicz - opowiada Kranc - jeszcze raz podkreślił smutek z powodu swojego odkrycia i zaznaczył, że podzielił się nim ze znajomymi. Po pierwsze: ze wspólnym...

9519

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]