Reklama

Techniki czarowania

Techniki czarowania

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Trzynaście opowiadań Anity Nair z Opowieści żony, która spróbowała czarów to pierwsza jej książka. Podobnie jak znana już u nas powieść Przedział dla pań, opowiadania te pokazują, że hinduska pisarka umie czarować.
N

Nair zmyślnie dobiera i łączy słowa, które wikłają w czyjeś myśli czy wspomnienia tak chytrze, że nie tylko bez trudu wchodzimy w świat jej bohaterów, ale też niepostrzeżenie na chwilę się w nich przemieniamy. “Opowieść..." nosi wprawdzie znamiona debiutu, ale ma to swoje dobre strony; za sprawą niedostatków dojrzałości warsztatowej zdarzają się w tych opowiadaniach opisy na tyle plastycznie rozpasane, zmysłowe i sugestywne, że trudno obronić się przed utożsamieniem się z postacią, w którą Nair próbuje nas na chwilę zaczarować.

Czasami pisarka-czarownica ma zadanie ułatwione. Gdy jak bohater jednego z jej opowiadań, dyrektor agencji reklamowej, coraz częściej “czujemy, że życie nas omija i nie możemy w żaden sposób wpłynąć na to, co nam się przydarza", albo gdy obok męża lub żony odczuwamy głuchą samotność, łatwo wchodzimy w skórę postaci Nair, przeżywając...

3372

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]