Reklama

Te wiersze są precyzyjne jak szwajcarskie zegarki

Te wiersze są precyzyjne jak szwajcarskie zegarki

19.08.2008
Czyta się kilka minut
Jakub Winiarski: Jakie są dla czytelnika współczesnego i przyszłego pożytki z poety tak posępnego jak Philip Larkin?
J

Jerzy Jarniewicz: W określeniu, że Larkin jest poetą posępnym, słyszę echo wiersza "Przeciwko poezji Filipa Larkina", w którym Czesław Miłosz nazwał go "żałobnym poetą". U Miłosza epitet ma dyskredytować, ale w przypadku Larkina taka kategoryzacja jest po prostu błędna. Larkinowski smutek (a może precyzyjniej: melancholia, bo to poczucie straty przenika wiele z jego wierszy) znajduje dopełnienie w komizmie, ironii, absurdzie, grotesce, czułości i gniewie.

Jacek Dehnel: U Larkina jest tyle współczucia dla człowieka jako istoty nieudanej! Te kobiety z wąsikiem, niekochane, w których życiach "wszystko jest nie tak" z "Uzdrawiania wiarą". Albo dziewczyna z plakatu z wiersza "Słoneczny Prestatyn", "za dobra na ten świat". No i, oczywiście, "Mniej oszukana", zgwałcona dziewczyna, której "myśli leżą otwarte jak szuflada noży". Zmarła prostytutka z "Dubli­neski",...

6551

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]