Reklama

Tam, gdzie nic nie ma

Tam, gdzie nic nie ma

20.05.2013
Czyta się kilka minut
„Salki” Nowickiego wciągają, hipnotyzują i paraliżują mocą wielkiej literatury, która tak dobrze i starannie maskuje swój warsztat, że nożyk bezradnego krytyka ślizga się po gładkiej powierzchni.
N

Najpierw tytuł, bo tytuł znaczy, ciąży nad całością i trochę ją porządkuje, w dodatku został wybity seledynową czcionką na sepiowo-ziarnistym tle okładki, jak prześwit innego świata. Twarda okładka po dłuższym czytaniu łuszczy się, każde dotknięcie zostawia rysę postarzającą zdjęcie słonia uchwyconego w dość dziwnym otoczeniu. A więc: „Salki”. Tajemnicze słowo, przyjemnie układające się w ustach. „Salki to pomieszczenia na poddaszu – tłumaczy Wojciech Nowicki na początku książki, kiedy wszystko zdaje się zapowiadać klasyczną opowieść o dramacie przesiedleńców – mówili też nyże na miejsce, gdzie można sobie urządzić lamusik nad głową. Zupełnie jak te historie tutaj, salki mojej pamięci, które dla wszystkich otwieram”.
Jak wyglądały salki? Kto w nich mieszkał? Domownicy, goście, letnicy? Nie wiem, Nowicki też nie wie – salki jego pamięci są pustawe, przetrzebione – więc podpieram...

11306

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]