Reklama

Tajemnicza rana

Tajemnicza rana

22.04.2013
Czyta się kilka minut
Godność, odwrotnie niż próbujemy to zrobić, osiąga się w pojedynkę, nigdy jako ciało zbiorowe. Dopiero suma godności osobistej przyniesie godność zbiorową. Jeśli chodzi o godność zbiorową, jak dotąd żadna droga na skróty się nie sprawdziła.
C

Choruję na to samo, co rodacy, których nazywam faszystami. Nic dziwnego. Mieszkamy w jednym domu i w pewnym sensie jesteśmy rodziną. Ten sam język, wspólna historia. Która jest problemem bez rozwiązania. Angażuje uwagę rządu, parlamentu, mediów i społeczeństwa, zwanego też Narodem. Jest ważniejsza od spraw, na które znalazłby się może jakiś sposób. To, co beznadziejne, zawsze najbardziej uwiera.
Oto Stalin z Rooseveltem i Churchillem w Jałcie. Siedzą na kanapie, palą, puszczają kółka dymu i śmieją się z nas. Do pewnego momentu byliśmy sojusznikiem naszych sojuszników, a potem, znienacka, staliśmy się przedmiotem transakcji między nimi, żywym inwentarzem przypisanym do miejsca na mapie. Bez powodu nie zostalibyśmy potraktowani w ten sposób, myśleliśmy. Może jesteśmy ulepieni z gorszej gliny? Potwierdzał to styl, w jakim przez kolejne dziesięciolecia porozumiewały się z nami...

9358

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]