Reklama

Tajemnice śląskich kopalń

Tajemnice śląskich kopalń

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Górnikom było widać tylko zęby i oczy - reszta w uranowym pyle. Niepokorni, podejrzani politycznie lub mało wydajni mieli być zabijani strzałem w głowę lub zrzucani do szybów przez strażników z NKWD.
B

Była wiosna 1949 r., gdy w ramach "Służby Polsce" - paramilitarnej organizacji skupiającej dorastającą młodzież - powołano pierwsze brygady z rocznika 1927, z grupy tzw. niepewnych politycznie. Krok ten miał rozwiązać problem braku ludzi do pracy w kopalniach, z którym władze zmagały się od końca wojny.

Część z "powołanych" - czytaj: niewolników - skierowano do pracy w kopalniach uranu, działających głównie na Śląsku. Choć złoża surowca nie były wielkie, kopalnie pracowały pełną parą: uran do produkcji sowieckich bomb atomowych ściągano skąd tylko się dało.

Z AK do kopalni

Już w 1945 r. ZSRR wymógł na nowych władzach polskich podpisanie niekorzystnej umowy gospodarczej: zakładała dostarczanie Sowietom węgla po umownej cenie dolara za tonę. Oznaczało to większe wydobycie, potrzebni byli ludzie. Ale tych...

7136

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]