Reklama

Szwecja

Szwecja

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Z

Ze Szwecją, sąsiadem z północy, związani byliśmy niemal od zawsze. Zaczęło się od podboju... polskiego w X w., gdy córka Mieszka I, Sygryda, zdobyła serce Eryka VII. Późniejsza o parę wieków przygoda z dynastią Wazów przekonała nas, że wspólne morze nie tylko dzieli, ale też zbliża - czasem aż za bardzo... Nie sposób zapomnieć szwedzkiej pomocy w czasach Solidarności i stanu wojennego. Dziś Szwedzi są przyjacielem Polski w Unii Europejskiej i coraz mniej kojarzą się nam z oblężeniem Jasnej Góry, a bardziej z solidnością i uczciwością, nowoczesnym państwem dobrobytu, ale też świętą Brygidą czy filmami Ingmara Bergmana i Lukasa Moodyssona.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]