Reklama

Szukać, kluczyć, wracać...

Szukać, kluczyć, wracać...

18.12.2006
Czyta się kilka minut
fot. D. Cichy
D

Daniel Cichy: - Pana VIII Symfonia "Pieśni przemijania" mimo olbrzymiej obsady jest kompozycją kameralną. Nie ma w niej neoromantycznego gestu i patosu, znanego choćby z "Siedmiu bram Jerozolimy" czy "Credo"...

Krzysztof Penderecki: - To jest muzyka głęboko liryczna, a w liryce patos byłby śmieszny. W VIII Symfonii realizuję ideę "prima parole". To tekst tworzy formę, od niego też zacząłem pracę. Wybrałem wiersze niemieckich poetów, jeździłem z nimi, łączyłem, przestawiałem. Trwało to o wiele dłużej niż napisanie partytury. Początkowo utwór miał być pomnikiem wystawionym moim drzewom, ale okazało się, że myśl przewodnia jest o wiele głębsza. Po odrzuceniu tekstów błahych, pozostawiłem filozoficzną poezję Goethego, Hessego, Rilkego, której tematem jest przemijanie.

W labiryncie awangardy

- W hierarchii...

14490

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]