Reklama

Ładowanie...

Sztuka pamiętania

27.02.2005
Czyta się kilka minut
Od 11 lat, niemal od chwili śmierci Witolda Lutosławskiego, odbywa się Forum poświęcone jego twórczości i muzyce XX wieku - szczególnie tej, którą Lutosławski cenił najwyżej.
P

Pomysłodawcą Forum był przed laty Kazimierz Kord. Poprosił on Witolda Lutosławskiego o patronat nad imprezą, która byłaby poświęcona najważniejszym dokonaniom sztuki współczesnej. Kompozytor ułożył listę kilkudziesięciu najwybitniejszych dzieł muzycznych, rodzaj “kanonu XX wieku": na pierwszym miejscu znalazły się “Symfonia psalmów" Igora Strawińskiego i “Cudowny Mandaryn" Béli Bartóka. Pierwsze Forum odbyło się już po śmierci Lutosławskiego, w 1995 roku. To swoisty testament kompozytora.

Taki przegląd jest bardzo potrzebny: Warszawska Jesień skupia się na dokonaniach najświeższych, Wielkanocny Festiwal Beethovenowski eksploruje twórczość okresu klasyczno-romantycznego, Forum Lutosławskiego przybliża to, co w muzyce ubiegłego wieku było ważne i cenne. Siłą rzeczy pozostawia niektóre obszary nietknięte, na inne jedynie wskazuje.

Co nie znaczy,...

6467

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]