Reklama

Sztuka i los

Sztuka i los

09.02.2003
Czyta się kilka minut
K

Karen Blixen: UCZTA BABETTE I INNE OPOWIEŚCI O PRZEZNACZENIU - twórczość Karen Blixen (1885-1962) dwukrotnie stała się kanwą filmów nagrodzonych Oscarem. Choć powstały niemal równocześnie, porównywać je trudno, tak wielka rozwiera się między nimi przepaść. „Pożegnanie z Afryką” Sydneya Pollacka (1985), oparte tyleż na książce pod tym samym tytułem, co na biografii Blixen i jej „Listach z Afryki”, to efektowna i zręczna robota filmowa, melodramat zilustrowany pięknymi pejzażami Kenii. „Uczta Babette” duńskiego reżysera Gabriela Axela (1987) to arcydzieło, rzadki przykład wiernej, a zarazem kongenialnej adaptacji wybitnego dzieła literackiego.

Nie dziwię się więc wydawnictwu Rebis, które na prozę Karen Blixen ma u nas niemal monopol, że przypominając późny tom jej nowel zatytułowany w wersji angielskiej „Anecdotes of Destiny” (1958) i wydany w Polsce przed ośmiu laty jako „...

8205

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]